Dach płaski – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Dach płaski – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1. Jakie pokrycie będzie najlepsze na dach płaski?
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od przeznaczenia budynku i budżetu jaki posiada klient. Inne wymagania posiada osoba prywatna budująca dom jednorodzinny na całe życie, a inne inwestor planujący sprzedaż hali przemysłowej. Istotne natomiast jest, by nie decydować samodzielnie, a skontaktować się z firmą specjalizującą się w dachach płaskich, która będzie w stanie na podstawie kryteriów przedstawić najlepsze rozwiązanie.

2. Gdzie można stosować dach płaski?
Nie we wszystkich regionach i miejscowościach można wykonać dach płaski. Zależy to od miejscowego planu zagospodarowania, który zawiera dopuszczalne rodzaje dachów w danej lokalizacji. Przed podjęciem decyzji należy koniecznie się z nim zapoznać, by możliwe było udzielenie pozwolenia na budowę.

3. Jakie są warstwy dachu płaskiego?
W zależności od tego czy jest to tradycyjny dach płaski czy przemysłowy, pierwszą warstwą jest odpowiednio konstrukcja nośna pokryta roztworem gruntującym bądź blacha. Kolejno instalowana jest paroizolacja, termoizolacja i hydroizolacja

4. Czym jest folia EPDM?
Membrana EPDM to obecnie jedno z najlepszych rodzajów hydroizolacji dachów płaskich. Charakteryzuje się długą żywotnością i można ją z powodzeniem stosować nie tylko na dachach, ale również jako hydroizolacja zbiorników wodnych czy stawów.

5. Czy na dachu płaskim można montować fotowoltaikę?
Tak, zdecydowanie. Dach płaski jest zdecydowanie lepszy w tym aspekcie w porównaniu do dachów tradycyjnych, gdzie często panele mogą być montowane tylko na jednej stronie dachu ze względu na ograniczoną ilość docieranych promieni słonecznych. W przypadku dachu płaskiego można zamontować je w dowolnym miejscu, a co więcej możliwe jest również sterowanie ich ułożeniem w zależności od pory dnia, po to, by mogły wyprodukować jak największą ilość prądu.