Dlaczego warto wybrać dach płaski?

Dlaczego warto wybrać dach płaski?

Dach płaski jest bardzo szeroko stosowany w przemyśle, a coraz częściej wybierany jest również w przypadku domów jednorodzinnych ze względu na swój nowoczesny wygląd i praktyczność.  

 

Po pierwsze: funkcjonalność
Dzięki zastosowaniu dachu płaskiego zyskujemy na przestrzeni do zagospodarowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wyeliminowane zostaje również ryzyko zerwania dachu w trakcie wichur i intensywnych wiatrów, a praktycznie niemożliwe jest zerwanie dachu płaskiego. 


Po drugie: oszczędność

Dach płaski ma o wiele prostszą konstrukcję od dachu tradycyjnego, wymaga mniejszego nakładu pracy, materiałów i w efekcie – pieniędzy. Brak załamań w bryle dachu ma przewagę w bilansie energetycznym. Co więcej, w przeciwieństwie do dachu skośnego, na całości dachu płaskim z łatwością mogą być wykonane instalacje paneli fotowoltaicznych w dowolnym miejscu. Można również sterować ich nachyleniem w ciągu dnia, by zmaksymalizować produkcję prądu. Warto też zauważyć, że w przypadku ewentualnych usterek w funkcjonowaniu instalacji, dostęp do paneli jest znacznie łatwiejszy. 

Po trzecie: estetyka
W przypadku zastosowania dachu płaskiego problem z dobraniem rynien jest wyeliminowany – rury spustowe można poprowadzić wewnątrz budynku, dzięki czemu zyskujemy “czysty” wygląd budynku, bez wizualnie odstających rynien. Rynek pokryć dachowych dynamicznie się rozwija, dostępne są coraz nowocześniejsze, solidniejsze i przyjemniejsze dla oka pokrycia. Nie musimy już korzystać z tradycyjnej papy, kojarzącej się z domami-kostkami z PRL-u. Dachy płaskie dają ogromne możliwości dodatkowego wykorzystania – możemy urządzić na nich taras bądź zaaranżować zielony ogród.

Podsumowując, odpowiednio wykonany i zabezpieczony dach płaski będzie funkcjonalnym rozwiązaniem dla domów, jak i hal przemysłowych. Tańszy koszt wykonania, niższe prawdopodobieństwo uszkodzeń i energooszczędność przemawiają na korzyść nad dachami skośnymi.